Ocak 25, 2022

Karla mücadele çalışmaları sürüyor (Haberler.com)

Haber Linki TIKLAYIN   Mardin’in merkez Artuklu ilçesinde belediye ekipleri karla mücadele çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. ARTUKLU, MARDİN (AA) – Mardin’in merkez Artuklu ilçesinde belediye ekipleri karla mücadele çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Yoğun kar ve tipi dolayısıyla kapanan yolları ulaşıma açan ekipler, buzlanmanın önlenmesi için aralıklı olarak tuzlama ve kar küreme çalışması yapıyor. Ulaşımda aksama yaşanmaması için çalışmaların aralıksız süreceğini belirten Artuklu Belediye Başkanı Abdülkadir Tutaşı, belediye olarak tüm tedbirleri aldıklarını bildirdi. Tutaşı, “İlçemizde yol açma çalışmalarının yanı sıra yolda mahsur kalan araç ve sürücülerin yardımına da koştuk. Çok şükür bütün ara arterlerde yollarımız trafiğe açık. Belediyemizin sorumluluk alanı kapsamında bulunan tüm yollar ve kaldırımları kardan temizleme çalışmaları devam ediyor. Yollarımızda buzlanmaya karşı tuzlama çalışması da devam ediyor.” dedi.  
Ocak 12, 2022

Mardin’de çevre düzenleme çalışmaları (Haberler.com)

Haber Linki: TIKLAYIN Mardin’in Artuklu ilçesinin Alımlı Mahallesinde gerçekleştirilen Bilali Şenliklerinin düzenlendiği alanda çevre düzenlemesi devam ediyor. ARTUKLU, MARDİN (AA) – Mardin‘in Artuklu ilçesinin Alımlı Mahallesinde gerçekleştirilen Bilali Şenliklerinin düzenlendiği alanda çevre düzenlemesi devam ediyor.Artuklu Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Artuklu Belediyesi ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı iş birliğiyle, “Mardin Halkı Kültürünü Yaşatıyor” projesi kapsamında düzenlenen Bilali Şenlikleri’nin yapıldığı alanda çevre düzenleme çalışmaları sürüyor. Şenlik alanında, çocuk oyun parkı, piknik masaları, kamelyalar ve ağaçlandırma yapılacak. Proje kapsamında yapılacak şenliklerle Mardin‘in kaybolmaya yüz tutmuş somut ve somut olmayan kültürel mirasının tanıtımı ve yaşatılması hedefliyor. Açıklamada görüşlerine yer verilen Artuklu Belediye Başkanı Abdülkadir Tutaşı, Mardin‘in kendileri için büyük önem taşıdığını ve proje kapsamında yapılacak şenlikle Mardin‘in tarihi ve kültürel mirasını yaşatmayı planladıklarını belirtti. Tutaşı, “Bir dünya kenti olan Mardin‘imizin somut ve somut olmayan kültürel mirasını geleceğe taşımak istiyoruz. Şenliklerimize hazırız. Tüm Mardin halkını davet ediyorum.” ifadelerini kullandı.  
Aralık 31, 2021

Başkan Tutaşı’dan yeni yıl mesajı

Artuklu Belediye başkanı Abdülkadir Tutaşı yılbaşı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Haber LİNKİ: TIKLAYIN Artuklu Belediye Başkanı Abdülkadir Tutaşı; “Sevinçleriyle, hüzünleriyle 2021 yılını geride bırakırken, yeni umutlar ve beklentilerle 2022 yılına kavuşmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.   Başkan Tutaşı, mesajında şu ifadeleri kullandı: “Yeni bir yıl yeni umutlar, yeni başarılar ve yeni mutluluklar demektir. Hastalıkların yaşanmadığı sevginin, barışın, hoşgörünün ve yardımseverliğin çoğaldığı her zaman güzel hatırlayacağımız günler yaşamak dileğiyle. İlçemiz açısından önümüzdeki yılda da hizmetlerimiz sizlerin desteği ile artarak devam edecek. 2022 yılında ilçemizi her yönüyle daha da ileriye götürmenin heyecanı ve gayreti içinde olacağız. Artuklumuzun vizyonunun gelişmesi, modern ve yaşanılabilir bir kent olması yolunda çalışmalarımız bugün olduğu gibi bundan sonra da devam edecektir. Sağlıklı, mutlu, huzurlu ve başarı dolu yeni bir yıl diliyorum. Tüm vatandaşlarımızın yeni yılını kutluyorum.”
Aralık 21, 2021

Mardin’de tekstil kumbaraları kuruldu. (Haberler.com)

Haber Linki : TIKLAYIN   Mardin’in Artuklu Belediyesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan “Sıfır Atık Projesi” kapsamında kentin farklı noktalarına tekstil kumbaraları kurdu. ARTUKLU, MARDİN (AA) – Mardin‘in Artuklu Belediyesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan “Sıfır Atık Projesi” kapsamında kentin farklı noktalarına tekstil kumbaraları kurdu.Artuklu Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, proje kapsamında kentin 80 farklı noktasına tekstil kumbarası kuruldu. Hayata geçirilen proje ile tekstil kumbaralarında biriken giysi ve ayakkabılar ayrıştırıldıktan sonra ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak. Kullanılmayacak düzeyde olan tekstil ürünleri ise geri dönüşüme kazandırılacak. Açıklamada görüşlerine yer verilen Artuklu Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı, projeye destek olmak istediklerini belirterek, vatandaşların da duyarlı olacağına inandığını kaydetti.
Aralık 20, 2021

ARMEK TRT KÜRDİ HABERİ (Basında Biz)

Aralık 6, 2021

Atık malzeme ve maskelerle süs eşyası üretiyorlar (sabah.com.tr)

Haber Linki: TIKLAYIN   Günümüzde geri dönüşüm, tüketimin doğal dengeyi bozmamasını sağlamak adına oldukça önemli bir konu. Özellikle evlerde kullanılmayan birçok malzeme, geri dönüşüm işlemleriyle yeniden kullanılabiliyor. Mardin Artuklu Belediyesi tarafından açılan kursla kadınlar, eskiyen ve kullanılmayan atıklardan çanta, kalemlik, örtü gibi günlük yaşantıda kullanılabilir eşyalara dönüştürülüyor. Mardin Artuklu Belediyesi tarafından İstasyon Mahallesinde açılan mahalle konağında kadınlara yönelik çeşitli atölyeler açıldı. Kadınların en çok ilgi gösterdiği atölye ise ´Geri Dönüşüm´ üzerine açılan kurs oldu. Kursta eğitim alan kadınlar, evlerinde kullanmadık, eskiyen ve çöpe attıkları daha nice ürünlerini geri dönüştürüp süs eşyasına çevirmeyi öğrendi. Bu sayede evlerindeki çöplerin sayısı azaldı. Çevreye zararları olduğu kadar insan vücuduna da birçok olumsuz etkisi bulunan plastik şişeler ve kutular, en fazla geri dönüştürülen ev atıkları arasında yer alıyor. ATIK MASKELERDEN ÇİÇEK YAPILDI Öte yandan son dönemlerde sıkça kullanılan ve çoğu zaman bilinçsiz bir şekilde çevreye saçılarak görüntü kirliliğine de yol açan atık maskelerde geri dönüştürülüyor. Atık maskeler önce sıcak suda kaynatılarak temizleyici ürünler ile mikroplardan arındırılıyor. Daha sonra bu maskeler bir araya getirerek çiçek yapılıyor. Kadın Kursiyerler, Artuklu Belediyesi tarafından kendilerine verilen bu imkan sayesinde evlerindeki geri dönüştürülebilir hiç bir atığı artık atmadıklarını ifade ettiler.   Kadınlar ayrıca sipariş üzerine de kişiye özel ürün de üretebiliyor. El Sanatları Öğretmeni Ayşegül Akbaş, kursiyerlerle birlikte atık malzemeleri geri dönüştürerek doğaya sahip çıkmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Akbaş, Konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Mesela atık yünlerimizden bebekler çalışabiliyoruz. Atık ipliklerimizden yazma kenarları falan çalışabiliyoruz. Duvar süslemeleri çalışabiliyoruz. Mesela ceviz kabuklarından yine kapı süsü falan çalıştık. Kurutulmuş, daha doğrusu biz kuruttuk limon ve portakal kabuklarından mutfak süsleri çalıştık. Dallarımızdan çiçek çalıştık. Maskeler mesela, herkes kendi maskesini evde güzelce yıkayıp, kaynattıktan sonra onları boyadık, çiçekler ürettik onlardan da. Hani sokağa atılmasın. Çünkü ben çok dikkat ediyorum, eskiden poşetlerimiz tellerde asılı dururdu, yol kenarlarında. Şimdi de artık maskeleri görüyorum. Hem yerlerde, hem her yerde bilinçsiz bir şekilde atıldıklarını gördüğüm için çok üzüldüm, bu yüzden bu şekilde çiçekler hazırlayıp, en azından bir ses getirelim dedik. Bu da bir örnek olsun diye çalıştık bu maskeden çiçeklerimizi.”
Kasım 30, 2021

Artuklu Belediyesi yol yapım çalışmalarına devam ediyor. (Haberler.com)

Mardin’in Artuklu Belediyesi alternatif yol yapım ve asfaltlama çalışmalarını sürdürüyor. Haber Linki: TIKLAYIN ARTUKLU, MARDİN (AA) – Mardin‘in Artuklu Belediyesi alternatif yol yapım ve asfaltlama çalışmalarını sürdürüyor.Artuklu Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, ilçenin Nur ve 13 Mart Mahalleleri Zaferkent-AVM güzergahında yapılan yol asfaltlama çalışmaları Mardin Büyükşehir Belediyesi ve Artuklu Belediyesi iş birliğiyle tamamlandı. Çalışmalarını tamamlayan ekipler, şehir içi ulaşımını rahatlatmak üzere yolu trafiğe açtı. Açıklamada görüşlerine yer verilen Artuklu Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı, yapılan yol çalışmalarının şehir içi ulaşımında önemli bir rahatlama sağlayacağını kaydetti. Kaliteli hizmet sunmanın her zaman öncelikleri olduğunu aktaran Tutaşı, şöyle devam etti: “Göreve geldiğimiz günden beri belediyenin hizmetlerini eksiksiz bir şekilde yerine getirmekle beraber ilçeye çok sayıda alternatif yollar kazandırdık. Bunu yaparken hem şehir içi ulaşımını rahatlatmış oluyoruz hem de vatandaşlarımızın ana artellerdeki araç yoğunluğuna karışmadan alternatif güzergahlar üzerinden evlerine ulaşımını sağlıyoruz. Zaferkent-AVM güzergahı yol çalışmalarını Büyükşehir Belediyesinin iş birliğiyle tamamladık.”    
Kasım 24, 2021

Mardin kültürü Tam Bana Göre Festivali’nde tanıtıldı (TRT HABER)

Haber Linki: Tıklayın Ankara’da Başkent Millet Bahçesi’nde gençler için düzenlenen “Tam Bana Göre Festivali”nde Mardin kültürü tanıtıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yaptığı Tam Bana Göre festivalinde Artuklu standı kuruldu. Artuklu Belediye Başkanı Abdülkadir Tutaşı’nın ev sahipliğini yaptığı stantta, Mardin’e özgü el sanatları ve yöresel ürünler sergilendi. Standı ziyaret edenlere badem şekeri ve mırra ikram edildi. “Önümüzdeki yıl 6 milyon yerli yabancı turist hedefliyoruz” Abdulkadir Tutaş ziyaretçileri Mardin’e davet ettiklerini anlatarak, şunları söyledi: “Mardin bir dünya kenti. Farklı din ve dillerin asırlardır bir arada yaşadığı tarihi kent. Artuklu standı vatandaşlarımız tarafından büyük ilgi gördü. Tarihi kentimizi en iyi şekilde tanıttık. Bu imkanı sağlayan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a bir kez daha teşekkür ediyorum. Mardin gelecek yıl turizm alanında önemli atılımlar yapacak. Önümüzdeki yıl 6 milyon yerli yabancı turist hedefliyoruz. Kasım ayındayız ve bütün otellerimizde doluluk oranı yüzde 100. Her gün Mardin’e onlarca otobüs turist geliyor. Mardin artık kabuğuna sığmıyor. Yatırımcılara çağrıda bulunuyorum. Gelin Mardin’de otel, turizm yatırımı yapın. Bundan asla pişman olmayacaksınız. Çünkü Mardin dünya kenti olmak yolunda önemli adımlar atıyor.”
Kasım 23, 2021

İleri Dönüşüm Haberi TRT Kürdi (Basında Biz)

Kasım 5, 2021

Turizmin Parkayan Yıldızı Mardin’e Turist Akını (DHA)

Ekim 25, 2021

Mahalle Konaklarımızdan Haberler 2

Ekim 22, 2021

Mahalle Konaklarımızdan Haberler

Siz gönderinBiz Çözelim