Kasım 30, 2021

Artuklu Belediyesi yol yapım çalışmalarına devam ediyor. (Haberler.com)

Mardin’in Artuklu Belediyesi alternatif yol yapım ve asfaltlama çalışmalarını sürdürüyor. Haber Linki: TIKLAYIN ARTUKLU, MARDİN (AA) – Mardin‘in Artuklu Belediyesi alternatif yol yapım ve asfaltlama çalışmalarını sürdürüyor.Artuklu Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, ilçenin Nur ve 13 Mart Mahalleleri Zaferkent-AVM güzergahında yapılan yol asfaltlama çalışmaları Mardin Büyükşehir Belediyesi ve Artuklu Belediyesi iş birliğiyle tamamlandı. Çalışmalarını tamamlayan ekipler, şehir içi ulaşımını rahatlatmak üzere yolu trafiğe açtı. Açıklamada görüşlerine yer verilen Artuklu Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı, yapılan yol çalışmalarının şehir içi ulaşımında önemli bir rahatlama sağlayacağını kaydetti. Kaliteli hizmet sunmanın her zaman öncelikleri olduğunu aktaran Tutaşı, şöyle devam etti: “Göreve geldiğimiz günden beri belediyenin hizmetlerini eksiksiz bir şekilde yerine getirmekle beraber ilçeye çok sayıda alternatif yollar kazandırdık. Bunu yaparken hem şehir içi ulaşımını rahatlatmış oluyoruz hem de vatandaşlarımızın ana artellerdeki araç yoğunluğuna karışmadan alternatif güzergahlar üzerinden evlerine ulaşımını sağlıyoruz. Zaferkent-AVM güzergahı yol çalışmalarını Büyükşehir Belediyesinin iş birliğiyle tamamladık.”    
Kasım 24, 2021

Mardin kültürü Tam Bana Göre Festivali’nde tanıtıldı (TRT HABER)

Haber Linki: Tıklayın Ankara’da Başkent Millet Bahçesi’nde gençler için düzenlenen “Tam Bana Göre Festivali”nde Mardin kültürü tanıtıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yaptığı Tam Bana Göre festivalinde Artuklu standı kuruldu. Artuklu Belediye Başkanı Abdülkadir Tutaşı’nın ev sahipliğini yaptığı stantta, Mardin’e özgü el sanatları ve yöresel ürünler sergilendi. Standı ziyaret edenlere badem şekeri ve mırra ikram edildi. “Önümüzdeki yıl 6 milyon yerli yabancı turist hedefliyoruz” Abdulkadir Tutaş ziyaretçileri Mardin’e davet ettiklerini anlatarak, şunları söyledi: “Mardin bir dünya kenti. Farklı din ve dillerin asırlardır bir arada yaşadığı tarihi kent. Artuklu standı vatandaşlarımız tarafından büyük ilgi gördü. Tarihi kentimizi en iyi şekilde tanıttık. Bu imkanı sağlayan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a bir kez daha teşekkür ediyorum. Mardin gelecek yıl turizm alanında önemli atılımlar yapacak. Önümüzdeki yıl 6 milyon yerli yabancı turist hedefliyoruz. Kasım ayındayız ve bütün otellerimizde doluluk oranı yüzde 100. Her gün Mardin’e onlarca otobüs turist geliyor. Mardin artık kabuğuna sığmıyor. Yatırımcılara çağrıda bulunuyorum. Gelin Mardin’de otel, turizm yatırımı yapın. Bundan asla pişman olmayacaksınız. Çünkü Mardin dünya kenti olmak yolunda önemli adımlar atıyor.”
Kasım 23, 2021

İleri Dönüşüm Haberi TRT Kürdi (Basında Biz)

Kasım 5, 2021

Turizmin Parkayan Yıldızı Mardin’e Turist Akını (DHA)

Ekim 25, 2021

Mahalle Konaklarımızdan Haberler 2

Ekim 22, 2021

Mahalle Konaklarımızdan Haberler

Ekim 12, 2021

Artuklu Belediyesinden ödeme işlemleri için online hizmet! (Haberler.com)

Haber Linki: https://www.haberler.com/haberler-artuklu-belediyesinden-odeme-islemleri-icin-online-14452668-haberi/   Mardin Artuklu Belediyesi, belediyede yapılacak tüm ödeme işlemlerinin internet üzerinden de yapılabileceğini bildirdi. ARTUKLU, MARDİN (AA) – Mardin Artuklu Belediyesi, belediyede yapılacak tüm ödeme işlemlerinin internet üzerinden de yapılabileceğini bildirdi. Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Artuklu Belediyesi internet üzerinden borç sorgulama ve borç ödeme kolaylığını sağlamak için e-belediye internet sayfası erişime açıldı. Vatandaşlar, e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapıp, tüm işlemlerini internet üzerinden kolayca gerçekleştirebilecek. Açıklamada görüşlerine yer verilen Artuklu Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı, Mardinlilere e-belediye internet sayfasından vergi borcunu sorgulama, ve online olarak borcunu ödeme kolaylığı sağlandığını belirtti. Vatandaşlara, belediyeye gelmeden işlemlerini daha etkin, pratik ve hızlı biçimde internet üzerinden yapabilmesine olanak sağlayan e-belediye sayfasının, birçok hizmeti beraberinde sunduğunu dile getiren Tutaşı, Artuklu Belediyesi olarak teknolojinin ve internetin bütün imkanlarını kullanarak, vatandaşın hizmetine sunduklarını ifade etti.
Ekim 4, 2021

ANTİK KENT MARDİN’DE RESTORASYON ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR (Haberler.com

Haber Linki: https://www.haberler.com/antik-kent-mardin-de-restorasyon-calismalari-devam-14436537-haberi/ ANTİK Kent Mardin’de Kültür ve Turizm Bakanlığı, Valilik ve AFAD’ın destekleriyle Artuklu Belediyesi’nce başlatılan restorasyon çalışmaları devam ediyor. MARDİN (DHA) – ANTİK Kent Mardin‘de Kültür ve Turizm Bakanlığı, Valilik ve Afad‘ın destekleriyle Atruklu Belediyesi’nce başlatılan restorasyon çalışmaları devam ediyor. Artuklu Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı, bir süre önce başlatılan restorasyon çalışmalarının kesintisiz devam ettiğini belirterek, ‘Yıkılmaya yüz tutmuş duvarlarını, sokaklarını, binalarını restore ederek bunları yeniden şehre katmak istiyoruz’ dedi.Artuklu Belediyesi’nce Antik Kent Mardin’de başlatılan restorasyon çalışmaları kesintisiz devam ediyor. Artuklu Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı, kış başlamadan restorasyon çalışmalarını tamamlamayı hedeflediklerini söyledi. Restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla Mardin’in tarihi dokusunun daha da gün yüzüne çıkacağına dikkat çeken Tutaşı, ‘AFAD ve Kültür ve Turizm Bakanlığından aldığımız destekleriyle şehrin yıkılmaya yüz tutmuş duvarlarını, sokaklarını, binalarını restore ederek bunları yeniden şehre katmak, turizme katmak, vatandaşlarımızın gelip görebilecekleri hale getirmek. Bunun için çalışmalarımız devam etmektedir. Şu anda böyle bir çalışmamız var’ dedi. Mardin’in ilçeleriyle birlikte gezilmeye ve görülmeye değer nadir kentlerden biri olduğuna belirten Tutaşı, ‘Mardin’in, herkesin hayatında bir kere de olsa gelip görmesi gereken bir kent olduğunu düşünüyorum’ ifadelerini kullandı.  
Eylül 29, 2021

BAŞKAN TUTAŞI: YOL VE KALDIRIM MEDENİYETİN AYNASIDIR (Haberler.com)

MARDİN Merkez Artuklu İlçe Belediyesi kırsal mahallelerde asfalt ve parke taşı döşeme çalışmalarını sürdürüyor. Haber linki :https://www.haberler.com/baskan-tutasi-yol-ve-kaldirim-medeniyetin-14425149-haberi/ ARTUKLU, MARDİN (DHA) – MARDİN Merkez Artuklu İlçe Belediyesi kırsal mahallelerde asfalt ve parke taşı döşeme çalışmalarını sürdürüyor. Artuklu Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı, yol ve kaldırımın medeniyetin aynası olduğunu belirterek, ‘Eğer bir memlekette yol ve kaldırım var ise oraya medeniyet ulaşmış demektir’ dedi.Artuklu Belediyesi kent merkezi ile kırsal mahallerde asfalt ve parke taşı döşeme çalışmasını sürdürüyor. Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı, kent merkezi ile kırsal mahallelerde 150 bin metrekare parke taşı döşediklerini söyledi. Hedeflerinin yılsonuna kadar 250 bin metrekare parke taşı döşemek olduğunu kaydeden Tutaşı, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Gerek sıcak asfalt, gerek sathi kaplamada da 20 kilometrelik bir hedefimiz var. Sezon sonuna kadar onu da tamamlayacağız. Tek gayemiz belediye hizmetleri çerçevesinde insanlarımızın rahat ve konforlu bir hayat sunmaktır. Bunun için de yapılması gerekenleri yapmaya çalışıyoruz. Tabii bu bizim asli görevimiz, bu vatandaşa bir lütuf değil. Yapılması gerekenler maalesef bugüne kadar yapılmamış. Biz bunun bilincindeyiz, inşallah gecikmiş bu hizmetleri tamamlarız ve hizmet konusunda vatandaşlarımıza mahcup olmayız. Yol ve kaldırım medeniyet demektir. Bir ilde kaldırım ve yol var ise medeniyet gitmiş demektir. Yıllardır siyasetteki en büyük hedefim yol, kaldırım ve gençlere hizmet alanı yaratmak. Şimdiye kadar yaklaşık 50 kilometre sathi kaplama yol yaptık. Yapmaya da devam ediyoruz.”  
Eylül 22, 2021

Sultan Şeyhmus’un 40 gün tek başına kaldığı mağara restore edildi

Haberin Linki: https://www.milliyet.com.tr/galeri/sultan-seyhmusun-40-gun-tek-basina-kaldigi-magara-restore-edildi-6603364   Sultan Şeyhmus’un 40 gün tek başına kaldığı mağara restore edildi Mardin’de Merkez Artuklu İlçesinde bulunan Sultan Şeyhmus Hazretleri’nin yalnız kalmak için girdiği mağaranın restorasyonu yapıldı. 1 Mardin’de Merkez Artuklu İlçesi Kırsal Yüce Mahallesinde bulunan Sultan Şeyhmus Hazretleri’nin yalnız kalmak için girdiği mağaranın restorasyonu yapıldı. 2 Mahalle Muhtarı Selahattin Gür, Sultan Şeyhmus Hazretleri’nin 40 gün süreyle tek başına kaldığı mağaranın bakım ve onarımını gerçekleştirildiğini açıkladı. 3 Miladi 1077 ile 1164 yılları arasında yaşayan ve Şehy Abdulkadir Geylani Hazretleri’nin de kuzeni olan Sultan Şeyhmus Hazretleri, gençlik yıllarında Ramazan Bayramı’na 10 gün kala girdiği ve içinde 40 gün kaldığı kırsal Yüce Mahallesindeki mağara Artuklu Belediyesi tarafından bakıma ve onarımı yapıldı. Köyün içindeki Caminin avlusunda bulunan ve 10 metre derinliğinde ve 6 metre genişliğinde olan mağaranın bakım ve onarım çalışmaları tamamlandı. 4 Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçilerin geldiği Sultan Şeyhmus Hazretleri’nin de türbesinin bulunduğu Yüce Mahalle Muhtarı Selahattin Gür, söz konusu mağaranın bakım ve onarımını üstlenen Artuklu Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşına teşekkür etti. 5 İLK KEZ PARKE TAŞLARI DÖŞENDİ  Mardin’de Büyük İslam Alimlerinden Abdulkadir Geylani’nin talebelerinden Sultan Şeyhmus Hazretleri’nin türbesinin bulunduğu Artuklu ilçesi Yüce Mahallesi’ne türbe ziyareti nedeniyle günde yüz kişi geliyor. 6 Güneydoğu Anadolu Bölgesinde tanınan Yüce Mahallesi kuruluşundan bu yana ilk kez parke taşlarıyla buluştu. Yüce Mahalle Muhtarı Selahattin Gür, köyün kuruluş tarihini bilmediğini, ancak mahallelerine ilk kez parke taşlarının döşendiğini söyledi. Gür, şunları söyledi: 7 “Mahallemiz ilk kez parke taşlarıyla tanışıyor. Daha önce zaten hizmet hiç yoktu. Değerli Belediye Başkanımız Abdulkadir Tutaşı’ya çok teşekkür ediyorum. 8 Kendisini de örnek alıyorum. Mahalle sakinlerimizin talepleri doğrultusunda yetkillerin kapıları çalıyorum. Belediye Başkanımız Abdulkadir Tutaşı’nın yanına gidip mahalle sakinlerinin taleplerini ilettim. 9 Mahallemde Sultan Şeyhmus Hazretleri’nin Türbesi var. İnanç turizminin gözde mahallelerinden bir tanesidir. Yerli ve yabancılar için uğrak bir yerdir. İbadethaneleriyle olsun, dini açıdan gözde mahallelerinden bir tanesidir. 10 Şu an 180 hanemiz var. bin 300 nüfusumuz var. Fakat bu yaz aylarında türbeden dolayı 2 bini buluyor.” Yüce Mahalle sakinlerinden Cemal Can ise mahallelerinin ilk kez parke taşlarıyla buluşmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Ağustos 29, 2021

Başkan Abdülkadir Tutaşı’nın 30 Ağustos Mesajı

Mardin Artuklu Belediye Başkanı Tutaşı, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 99 yıl önce bugün kazanılan 30 Ağustos Zaferi’nin, sene-i devriyesini kutlamanın gururu ve mutluluğu içerisinde olduklarını ifade eden Tutaşı şunları kaydetti:30 Ağustos Zaferi; ülkemizi parçalamak ve milletimizi esaret altına almak isteyen devletlere karşı, yokluk içinde, en zor koşullarda ve her şeyin bittiği sanılan bir dönemde, yüce milletimizin sarsılmaz azmi, yüksek iradesi, vatanseverliği ve kahramanlığı ile kazanılmış onurlu bir zaferdir. 30 Ağustos 1922 Zaferi, tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri olmasının yanında, yalnızca bizim değil; tüm mazlum ulusların, hatta tüm insanlığın, özgürlüğe, kurtuluşa, başı dik ve onuruyla yaşama kararlılığına yönelişinin ve bu doğrultuda atılmış tarihi bir adımın bayramıdır. Başkan Tutaşı , birlik ve beraberlik vurgusu yaparak, “Allah, bu aziz milleti her daim muzaffer eylesin. Bu duygu ve düşüncelerle, başta bu zaferi bizlere armağan eden Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, kanları ile bu mukaddes toprakları bizlere vatan kılan aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, kahraman gazilerimize de şükranlarımı sunuyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.” ifadelerini kullandı.  
Ağustos 7, 2021

Mardin Haberleri: Bu mahalleye ilk kez parke taşları döşendi. (Hürriyet)

HABER LİNKİ MARDİN’DE Merkez Artuklu İlçesine bağlı kırsal Yüce Mahallesine ilk kez parke taşları döşendi. Mardin’de Büyük İslam Alimlerinden Abdulkadir Geylani’nin talebelerinden Sultan Şeyhmus Hazretlerinin türbesinin bulunduğu Artuklu ilçesi Yüce Mahallesi’ne türbe ziyareti nedeniyle günde yüzde kişi geliyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde tanınan Yüce Mahallesi kuruluşundan bu yana ilk kez parke taşlarıyla buluştu.  Yüce Mahalle Muhtarı Selahattin Gür, köyün kuruluş tarihini bilmediğini, ancak mahallelerine ilk kez parke taşlarının döşendiğini söyledi. Gür, şunları söyledi: “Mahallemiz ilk kez parke taşlarıyla tanışıyor. Daha önce zaten hizmet hiç yoktu.  Değerli Belediye Başkanımız Abdulkadir Tutaşı’ya  çok teşekkür ediyorum. Kendisini de örnek alıyorum. Mahalle sakinlerimizin talepleri doğrultusunda  yetkillerin kapıları çalıyorum. Belediye Başkanımız Abdulkadir Tutaşı’nın yanına gidip mahalle sakinlerinin taleplerini ilettim.  Mahallemde Sultan Şeyhmus Hazretlerinin Türbesi var. İnanç turizminin gözde mahallelerinden bir tanesidir. Yerli ve yabancılar için uğrak bir yerdir. İbadethaneleriyle olsun, dini açıdan gözde mahallelerinden bir tanesidir. Şu an 180 hanemiz var.  bin 300 nüfusumuz var. Fakat bu yaz aylarında türbeden dolayı 2 bini buluyor.” Yüce Mahalle sakinlerinden Cemal Can ise mahallelerinin ilk kez parke taşlarıyla buluşmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.