Mayıs 14, 2022

Artuklu Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi engelli vatandaşlara tekerlekli sandalye ve ortopedik yatak desteği sağlandı.

Artuklu Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi engelli vatandaşlara tekerlekli sandalye ve ortopedik yatak desteği sağlandı. Artuklu Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi engelli vatandaşlara tekerlekli sandalye ve ortopedik yatak desteği sağlandı.Artuklu Belediye Başkanı Abdülkadir Tutaşı, yaptığı açıklamada, her zaman engelli vatandaşların yanında olduklarını belirtti. Amaçlarının engelli vatandaşların yaşamı kolaylaştırmak olduğunu kaydeden Tutaşı, şimdiye kadar 25 akülü sandalye, 25 aküsüz sandalye ve 50 ortopedik yatak desteğinde bulunduklarını söyledi. Tutaşı, şöyle konuştu: “Raporunu getiren vatandaşımızın ihtiyacı neyse onu sağlıyoruz. Şu an bizim yapabileceğimiz şey onları mutlu edebilmek, kucaklamak ve onlara dokunabilmek. Biz onlara nasıl yardımcı olabiliriz, nasıl mutlu edebiliriz ve nasıl hayata bağlarız diye düşünüyoruz. Faydalı olacağımıza inanıyorum. Onların hayır dualarını almak kadar güzel bir şey yok. Rabbim hepsine şifa versin, dertlerine deva olsun. Onlara desteğimiz sürecek.” Engelli vatandaş Hakan Öskan da, yakalandığı hastalık dolayısıyla ayaklarını kaybettiği söyledi. Öskan, “Hayatımın kolaylaşması için Artuklu Belediyesi tarafından sağlanan akülü sandalye ve ortopedik yatak desteğine başvurdum. Artık dışarı çıkıp dolaşabiliyorum. Yardımda bulunan herkesten Allah razı olsun. Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum.” dedi  
Mayıs 12, 2022

Artuklu’da kilitli parke taşı döşeme çalışması (Haberler.com)

Mayıs 12, 2022

Artuklu’da kırsal mahallelere çocuk parkı (Haberler.com)

Haber Linki : Link Artuklu Belediyesi tarafından kırsal mahallelerde çocuk parkı inşa ediliyor. Artuklu Belediyesi tarafından kırsal mahallelerde çocuk parkı inşa ediliyor. Artuklu Belediye Başkanı Abdülkadir Tutaşı, çocukları mutlu etmek için kırsal mahallelerde çalışma yaptıklarını belirtti. Belediye imkanlarının vatandaşa kaliteli hizmet olarak dönmesi için çalıştıklarını aktaran Tutaşı, geçen yıl 15 çocuk parkı yaptıklarını, bu yıl da 15 çocuk parkı yapmayı planladıklarını bildirdi. Tutaşı, şöyle konuştu: “Allah’ın izniyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Önemli olan gidilmeyen yerlere gitmek, dokunulmayan yerlere dokunmaktır. Elimizden geldiğince tüm vatandaşlarımıza kaliteli hizmet sunacağız.”  
Mayıs 6, 2022

Mardin’de Bilali Şenlikleri 15 Mayıs’ta Düzenlenecek (Tarih Güncellendi!)

Nisan 22, 2022

Artuklu’da Tarihi Sokaklar Onarılıyor (Kıratım.com)

  Mardin’in merkez Artuklu İlçesinde bulunan tarihi sokaklar yeniden gözden geçiriliyor. Tarihi sokakların bir çoğunda çeşitli nedenlerle yerlerinden sökülen ferş taşlarının onarımına başlandı. Bundan bir süre önce yayınladığımız “Tarihi Mardin Sokakları Dökülüyor” haberi üzerine Artuklu Belediyesi Fen İşleri Birimi harekete geçerek, tarihi sokakların bir çoğunda çeşitli nedenlerle yerlerinden sökülen ferş taşlarının onarımına başladı. Artuklu Belediyesi Fen İşleri Birimi tarafından başlatılan çalışmalar kapsamında tarihi sokaklar, yaşadığımız çetin kış şartları nedeniyle yağmur, kar ve don olayına maruz kalarak, çoğu yerde yelerinden sökülen, taşları kırılan hatta kullanılamaz hale gelen sokaklar yeniden gözden geçirilerek, vatandaşların hizmetine hazır hale getirilecek. Tarihi Mardin sokakları turizm şehri olan Mardin’e yakışır hale getirileceğini ifade eden  Artuklu Belediyesi Başkanı Abdulkadir Tutaşı, aşınmış, tahrip edilmiş sokakların en kısa sürede  onarılacağını belirterek, kadim bir medeniyete sahip olan ilçemizin her alanını halkımızın ve ilçemize gelen misafirlerimizin hizmetine  sunacaklarını söyledi. Başkan Tutaşı, “İlçemiz coğrafi yapısı itibariyle dik bir yamaca kurulduğundan kış mevsiminde yaşanan yoğun kar ve don olayından çabuk etkileniyor. Bu etkileşim sonucunda dik sokaklarımızda bundan nasibini alıyor. Tabi bu bir bahane değildir. Bizim işimiz halkımıza en iyi hizmeti götürmektir. Fen işleri ekiplerimiz ilçe genelinde bulunan tarihi sokaklarımızda bakım ve onarım çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Ferş taşları zemin iyileştirmesi yapılarak yerlerine monte ediliyor. yerlerinden sökülen ferş taşları ise yenileriyle değiştirilerek yenileniyor. Alt yapı kazı çalışmaları nedeniyle bozulan veya çeşitli nedenlerle deforme olan bu gibi yerleri en kısa sürede tamamlayarak, düzgün hale getirecek ve halkımızın bu mağduriyeti giderilecektir. Çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor” dedi.
Mart 28, 2022

Mardin’de kar sürprizi (IGF HABER Basında Biz)

Haber Linki: LİNK Meteoroloji verilerine göre Mardin için görmediği ve uyarı yapmadığı kar yağışı gece saatlerinde itibaren aralıklı olarak etkili oldu, sabah saatlerinde ise etkisini artırdı. Mardinliler Mart ayının son günlerinde kar sürprizini bir kez daha yaşadı.Sabaha karşı başlayan kar yağışı aralıksız devam etti. Yoğun kar yağışı sürücülere zor anlar yaşattı. Kısa süreli yağan kar, araçların üzerinde ve tarihi kentin taş evlerini üzerinde beyaz örtü oluşturdu. SOSYAL MEDYADAN PAYLAŞIM Sabah saatlerinde aniden bastıran kar yağışı yerleri beyaza bürüdü. Sabah evlerinde çıkan vatandaşlar kar yağışı ile karşılaştı. Bazı vatandaşlar ise şaşkınlıklarını sosyal medya hesapları üzerinden paylaştı. Yoğun kar yağışı nedeniyle Mardin Kalesi ve diğer tarihi yapılar beyaza büründü. Karın etkisiyle çok sayıda cami, medrese, kilise ve manastırın bulunduğu tarihi kentte, seyirlik manzaralar oluştu. Fotoğraf sanatçıları ise Mardin’in eşsiz güzelliklerini güzel karelerle çekmek için adeta bir birleri ile yarıştı. ŞAŞIRTAN MANZARA Vatandaşlar ise Mardin’de mart ayı sonunda böyle kar yağışının ilk defa yaşandığına dikkat çekti. Hayatı boyunca ilk defa mart ayı sonunda Mardin’de kar yağdığına şahit olduğunu belirten 76 yaşındaki Süleyman Keser, kış mevsiminde görmedikleri kar yağışının mart ayında yaşandığını söyledi. Mardin’de kar sürprizi Bu yıl mart ayında 4 kez Mardin’e kar yağdığına şahit olduğunu belirten Keser,” Bu sene kış mevsimi bizleri şaşırttı. Aralık, ocak ve şubatta kar beklerken mart ayında yağdı. Ömrümde böyle bir olay yaşamadım. Martın sonuna geldik, hala kar yağışı devam ediyor. Bu da Allah’ın bir hikmeti olması gerekir.”dedi. BELEDİYEDEN YOL MESAİSİ Mardin Artuklu Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı ise kar yağışı nedeniyle gece saatlerinden itibaren ekiplerin aralıksız yol ve sokak temizleme çalışmaları yürüttüklerini söyledi. Tutaşı,”İlçemizde mart ayı sonunda etkili olmaya başlayan kar yağışının, hayatı olumsuz etkilememesi için sabahın ilk ışıkları ile çalışmalarımıza başladık. Ekiplerimiz hem Sit Alanındaki Sokak ve çarşılarda hem de Yenişehir bölgesinde kaldırımlarda kar küreme çalışmalarına devam ediyor.”
Şubat 27, 2022

Artuklu’da metruk binaların yıkımı sürüyor (Haberler.com Basında Biz)

Artuklu Belediyesi, tehlike arz eden ve görüntü kirliliği oluşturan metruk yapıların yıkımını sürdürüyor. Artuklu Belediyesi, tehlike arz eden ve görüntü kirliliği oluşturan metruk yapıların yıkımını sürdürüyor. Belediyeden yapılan açıklamaya göre, vatandaşların can ve mal güvenliğini tehdit eden ve çevre kirliliğine neden olan yapılarda uyuşturucu madde kullanımının önüne geçmek için yürütülen yıkım çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda, Acar, Akbağ, Akıncı, Kabala, Tilkitepe, Yalım, Yardere, Yenişehir ve Yüce mahallelerinde 18 metruk binanın yıkımı gerçekleştirildi. Açıklamada görüşlerine yer verilen Artuklu Belediye Başkanı Abdülkadir Tutaşı, vatandaşların can ve mal güvenliğini tehdit eden metruk yapıların tespit edilip yıkım işlemlerinin gerçekleştirildiğini belirtti. Tutaşı, “Metruk yapıları yıkarak görüntü kirliliğini ortadan kaldırıyoruz. Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği bizim için önemli. Çalışmalarımız devam edecek.” ifadelerini kullandı.
Şubat 24, 2022

MARDİN’DEKİ BİLGE EVİ, GENÇLERİN UMUDU OLDU (Haberler.com, Basında Biz)

MARDİN Artuklu Belediyesi tarafından kurulan ‘Bilgi Evi’nde gençlere türkçe, matematik, müzik ve bilgisayar olmak üzere 9 dalda kurs veriliyor. MARDİN Artuklu Belediyesi tarafından kurulan ‘Bilgi Evi’nde gençlere türkçe, matematik, müzik ve bilgisayar olmak üzere 9 dalda kurs veriliyor. Bilgi Evi sorumlusu Rıdvan Kandemir, gençleri kaliteli bir ortamda üniversite sınavlarına hazırladıklarını söyledi. Artuklu Belediyesi tarafından kurulan ‘Bilgi Evi’ üniversiteye hazırlanan gençler için umut kapısı oldu. Ücretsiz verilen kurslardan yararlanan gençler, düzenlenen sosyal aktivitelerle de streslerden uzaklaşıyor. Bilgi Evi sorumlusu Rıdvan Kandemir, gençleri kaliteli bir ortamda üniversiteye hazırladıklarını söyledi. Kandemir, Burada öğrencilerimiz, üniversiteye hazırlanıyor. Eğitmenlerimiz tarafından öğrencilerin taleplerine göre eksikliklerini gideriyor. Hiç bir öğrencimizi dışarıda bırakmıyoruz. İsteyen her öğrencilerimiz buradan yararlanabilir. Onların iyi bir üniversite kazanmaları için tüm imkanlarımızı onların hizmetine sunuyoruz dedi. Öğrencilerden Fatma Alkan, Bilgi evine ders çalışmak için geliyorum. Burada farklı farklı etkinliklerimiz de oluyor. Kütüphanemiz, müzik atölyemiz, masa tenisimiz var. Enerjimizi de farklı aktiviteler sergileyerek harcayabiliyoruz. Belediyemiz bize kaynak kitap temin ediyor. Rahat bir ortamda ders çalışabiliyoruz dedi. Öğrencilerden Umut Atlı, İyi üniversite kazanmak için buradaki eğitmenlerden yararlanıyorum. Benim için çok iyi oldu. Çünkü kaynak kitaplarda ücretsiz veriyoruz diye konuştu.    
Şubat 19, 2022

Mardin’de 200 yıllık tarihi konak, el sanatlarına ev sahipliği yapacak (Anadolu Ajans Basında Biz)

Mardin’in merkez Artuklu ilçesinde yaklaşık 200 yıllık tarihi konakta, unutulmaya yüz tutmuş el sanatları hayat bulacak. Artuklu Belediyesi ve Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) iş birliğiyle Gül Mahallesi’ndeki Kermozade Vakfına ait tarihi yapı için “Mardin Tasarım ve İnovasyon Merkezi” projesi hazırlandı. Proje kapsamında 200 yıllık konakta, unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarının yaşatılması için kurulması planlanan 12 atölyeden kilim, takı tasarım, cam üfleme, keçe ürünleri ve taş işleme atölyeleri tamamlandı. Ahşap, desen ve baskı, tekstil ve desen, giysi tasarımı, seramik, kentsel tasarım ve grafik tasarım atölyelerin tamamlanmasının ardından merkezde usta öğreticiler tarafından özel ürünler tasarlanacak. “Bu tarihi konakta mesleklerimizi canlandıracağız” Artuklu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mehmet Siraç Ballı, AA muhabirine, merkezde unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarını canlandırmayı planladıklarını söyledi. Atölyelerde yapılacak ürünlerle Mardin’in kültürel mirasını güncel tasarımlarla yaşatmayı ve dünyaya tanıtmayı hedeflediklerini aktaran Ballı, kursiyerlere de katkı sağlayacaklarını belirtti. Ballı, şöyle konuştu: “Teknoloji çağındayız. Birçok meslek unutuldu, açılacak İnovasyon Merkezi’nde mesleklerimizi canlandıracağız. İnsanlarımızı iş ve meslek sahibi yapmak istiyoruz. Vakfa ait konağımız çok eski. İnşallah bu tarihi konakta mesleklerimizi canlandıracağız. Ecdadımızın bize bıraktığı eserleri çocuklarımıza, gençlerimize burada anlatacağız ve istihdam alanı açacağız.” Tarihi dokudan beslenerek tasarım yapacaklar Tasarımcı Elif Özergin de Mardin’in tarihi dokularından beslenerek tasarımlar üreteceklerini aktardı. Aldıkları eğitimler sonucunda yapacakları ürünleri piyasaya sunacaklarını ifade eden Özergin, şunları aktardı: “Mardin, binlerce yıllık medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir yer. Mardin izlerini taşıyan motifleri ele alıp farklı ürünlerde tasarlamayı planlıyoruz. Beslenebileceğimiz bir sürü motifimiz var. Bu motiflerden yararlanıp yenilikler katarak unutulmuş el sanatlarını tekrar canlandıracağız.”
Ocak 25, 2022

Karla mücadele çalışmaları sürüyor (Haberler.com)

Haber Linki TIKLAYIN   Mardin’in merkez Artuklu ilçesinde belediye ekipleri karla mücadele çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. ARTUKLU, MARDİN (AA) – Mardin’in merkez Artuklu ilçesinde belediye ekipleri karla mücadele çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Yoğun kar ve tipi dolayısıyla kapanan yolları ulaşıma açan ekipler, buzlanmanın önlenmesi için aralıklı olarak tuzlama ve kar küreme çalışması yapıyor. Ulaşımda aksama yaşanmaması için çalışmaların aralıksız süreceğini belirten Artuklu Belediye Başkanı Abdülkadir Tutaşı, belediye olarak tüm tedbirleri aldıklarını bildirdi. Tutaşı, “İlçemizde yol açma çalışmalarının yanı sıra yolda mahsur kalan araç ve sürücülerin yardımına da koştuk. Çok şükür bütün ara arterlerde yollarımız trafiğe açık. Belediyemizin sorumluluk alanı kapsamında bulunan tüm yollar ve kaldırımları kardan temizleme çalışmaları devam ediyor. Yollarımızda buzlanmaya karşı tuzlama çalışması da devam ediyor.” dedi.  
Ocak 12, 2022

Mardin’de çevre düzenleme çalışmaları (Haberler.com)

Haber Linki: TIKLAYIN Mardin’in Artuklu ilçesinin Alımlı Mahallesinde gerçekleştirilen Bilali Şenliklerinin düzenlendiği alanda çevre düzenlemesi devam ediyor. ARTUKLU, MARDİN (AA) – Mardin‘in Artuklu ilçesinin Alımlı Mahallesinde gerçekleştirilen Bilali Şenliklerinin düzenlendiği alanda çevre düzenlemesi devam ediyor.Artuklu Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Artuklu Belediyesi ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı iş birliğiyle, “Mardin Halkı Kültürünü Yaşatıyor” projesi kapsamında düzenlenen Bilali Şenlikleri’nin yapıldığı alanda çevre düzenleme çalışmaları sürüyor. Şenlik alanında, çocuk oyun parkı, piknik masaları, kamelyalar ve ağaçlandırma yapılacak. Proje kapsamında yapılacak şenliklerle Mardin‘in kaybolmaya yüz tutmuş somut ve somut olmayan kültürel mirasının tanıtımı ve yaşatılması hedefliyor. Açıklamada görüşlerine yer verilen Artuklu Belediye Başkanı Abdülkadir Tutaşı, Mardin‘in kendileri için büyük önem taşıdığını ve proje kapsamında yapılacak şenlikle Mardin‘in tarihi ve kültürel mirasını yaşatmayı planladıklarını belirtti. Tutaşı, “Bir dünya kenti olan Mardin‘imizin somut ve somut olmayan kültürel mirasını geleceğe taşımak istiyoruz. Şenliklerimize hazırız. Tüm Mardin halkını davet ediyorum.” ifadelerini kullandı.  
Aralık 31, 2021

Başkan Tutaşı’dan yeni yıl mesajı

Artuklu Belediye başkanı Abdülkadir Tutaşı yılbaşı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Haber LİNKİ: TIKLAYIN Artuklu Belediye Başkanı Abdülkadir Tutaşı; “Sevinçleriyle, hüzünleriyle 2021 yılını geride bırakırken, yeni umutlar ve beklentilerle 2022 yılına kavuşmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.   Başkan Tutaşı, mesajında şu ifadeleri kullandı: “Yeni bir yıl yeni umutlar, yeni başarılar ve yeni mutluluklar demektir. Hastalıkların yaşanmadığı sevginin, barışın, hoşgörünün ve yardımseverliğin çoğaldığı her zaman güzel hatırlayacağımız günler yaşamak dileğiyle. İlçemiz açısından önümüzdeki yılda da hizmetlerimiz sizlerin desteği ile artarak devam edecek. 2022 yılında ilçemizi her yönüyle daha da ileriye götürmenin heyecanı ve gayreti içinde olacağız. Artuklumuzun vizyonunun gelişmesi, modern ve yaşanılabilir bir kent olması yolunda çalışmalarımız bugün olduğu gibi bundan sonra da devam edecektir. Sağlıklı, mutlu, huzurlu ve başarı dolu yeni bir yıl diliyorum. Tüm vatandaşlarımızın yeni yılını kutluyorum.”